EN

צילום: דיוי בראל, פושפינז על מיילפת'ורפ

המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות

המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות | ימים אחרונים להרשמה  – מחזור ינואר 2019

צילום בעם ו-PHOTO IS:RAEL פותחים את המחזור הראשון של המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות. מסלול לימודים ייחודי אשר משלב בין הקניית יכולות טכניות ופרקטיקות צילום מתקדמות לבין שימוש במדיום הצילומי כפלטפורמה לביטוי אישי ולחשיבה תיאורטית. המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות מיועד לכאלה המעוניינים ללמוד ולהבין לעומק את המדיום הצילומי ולהתפתח כצלמים וכאמנים. המסלול משלב בין הקניית פרקטיקה ויכולות מקצועיות מתקדמות, לבין שימוש במדיום הצילומי כפלטפורמה לביטוי אישי ולחשיבה ביקורתית. במהלך שנת הלימודים יירכשו המשתתפים כלים אשר יאפשרו להם לגבש כיווני מחשבה ויצירה בתחומים שונים בצילום ובאמנות. סגל המרצים מורכב ממיטב הכוחות בזירת הצילום והאמנות – אמנים פעילים, אוצרים, צלמים מסחריים ומרצים בבתי ספר גבוהים לצילום.

פרטי המסלול

פתיחת הלימודים: 01.01.2019
הלימודים מתקיימים אחת לשבוע בימי שלישי בין השעות 9:30-18:00
היקף המסלול – 24 ימי לימוד מלאים.
הסטודנטים בתכנית יציגו את עבודתם הסופית בתערוכת גמר בסוף השנה
הסטודנטים במסלול יהיו זכאים ל-12 מפגשי אמן נוספים, שאינם כלולים בתכנית המסלול השנתית, כחלק ממועדון הצילום של PHOTO IS:RAEL.

10% הנחה בהרשמה מוקדמת! עד ה1.11
הצטרפות למסלול השנתי מותנית בראיון קבלה ותיק עבודות
מספר המשתתפים מוגבל
—————————————

סמסטר א | פתיחה 01/01/2019

המתודיקה של הצילום. מרצה: הדס בור | 10 מפגשים. העמקת הידע, ההבנה והניסיון המעשי בשלושת חומרי הגלם אשר משמשים כאבות המזון של הצילום – הפריים הצילומי, האור, והצבע. משתתפי הקורס ירכשו כלים אשר יאפשרו להם לפתח את היצירתיות ולשכלל את המיומנויות הטכניות. במהלך הקורס נבין את המשמעויות השונות של הפריים הצילומי, נלמד את סגולותיו והשפעתו של האור על הצילום, ונחקור את תורת הצבע על מנת להשתמש בו באופן מודע ומושכל. הקורס מורכב מהרצאות תיאורטיות, תירגולים מעשיים וניתוח עבודות של משתתפי הקורס.

השפה הצילומית. מרצה: דיוי בראל. מרצה אורחת: טל גורדון | 12 מפגשים. פיתוח שפה אישית ושכלול יכולת הביטוי דרך המדיום הצילומי.המפגשים כוללים לימוד וחקירה של המרכיבים הויזואליים, הטכניים, התיאורטיים והאינטואיטיביים של השפה הצילומית, חשיפה לגישות וסגנונות בצילום, התנסות בז'אנרים השונים, וניתוח עבודותיהם של משתתפי הקורס. במהלך הסמסטר יעבדו המשתתפים על פרויקטים אישיים אשר יאפשרו להם חופש יצירתי והבנה עמוקה של המרכיבים החזותיים, הרעיוניים והרגשיים בעבודתם. משתתפי הקורס יתנסו בשלבי העבודה השונים – צילום מתמשך של נושא אישי, בחירת הצילומים, עריכה ובניית סדרה צילומית, אופני תצוגה ותלייה. במהלך הסדנא יתנסו הסטודנטים, ביחד עם טל גורדון, בתהליך יצירתי כפול של צילום וכתיבה יחד נבדוק את יחסי הגומלין הנוצרים בין שני מרחבי הפעולה האלה ואת כוחה של המילה אל מול הדומיננטיות של הצילום, נבדוק כיצד ניתן לשלב ביניהם ואיך משפיעים איך על השני? נצא אל מחוץ לגבולות הצילום בכדי להרחיב את מתודות הפעולה והיצירה שלנו, בתוך ומחוץ למדיום הצילומי.

תולדות הצילום. מרצה: שרה פילר | 6 מפגשים. המדיום הצילומי עבר ועודנו נתון בתמורות ובשינויים מראשית קיומו ועד עצם היום הזה. אין סוף הלידי כסף ופיקסלים נחשפו לאור מאז צילם לואי דאגר את מצחצח הנעליים במאה ה19. שנים רבות נאבק הצילום על זכותו לאוטונומיה והכרה בעולם האמנות וכיום אין עוררין על מקומו וחשיבותו בתרבות ובאמנות העכשווית. הסדנא מורכבת מסדרת הרצאות אשר בוחנות נושאי חתך במדיום הצילומי מראשיתו ועד לצילום העכשווי. בכל אחת מההרצאות יבחן אחד מן הז'אנרים של הצילום: התפתחותו לאורך השנים, לצד היכרות עם מגוון צלמים הפועלים במסגרתו, תוך מתן דגש על גישות סגנוניות ותפיסות תרבותיות המשתנות עם הזמן והמיוצגות באמצעותו.

צילום סטודיו. מרצה: שגיא שועלי | 6 מפגשים. קורס צילום סטודיו מקנה ניסיון מעשי בעבודה עם ציוד סטודיו מיקצועי ושליטה באור ובסוגי תאורה מגוונים. באמצעות הרצאות תיאורטיות, הדגמות ותירגולים מעשיים בסטודיו משתתפי הקורס לומדים ומתרגלים את השלבים בתיכנון הצילום, מתנסים בתיפעול ציוד סטודיו מגוון ומתרגלים שיטות עבודה נכונות.

סיורי גלריה – במהלך הסמסטר יתקיימו 2 ביקורי חוץ בגלריות ומוזיאונים, אשר יכללו מפגשים עם אמנים / אוצרים. פרטים מדויקים ימסרו במהלך הלימודים.

סמסטר ב | פתיחה 12.3.19

עיבוד תמונה. מרצה: הדס בור | 9 מפגשים. הקניית ידע ונסיון מעשי בתהליכי עבודה בתוכנת לייטרום: שיטות ארגון וניהול כמויות גדולות של תמונות, עבודה עם קבצי raw, תיקוני צבע וחשיפה, שיפור חדות, ניקוי רעשים, סטיות עדשה ועוד. לייטרום הינה התוכנה האולטימטיבית לצלמים. התוכנה פותחה על ידי חברת Adobe כפתרון כולל שעונה על הצרכים המדויקים של הצלם בתהליך הפוסט צילומי.

צילום פורטרטים. מרצה: יונתן בלום | 6 מפגשים. קורס צילום פורטרטים מקנה את הידע הרב והמגוון הנדרש מצלם הפורטרטים. באמצעות הרצאות, תירגולים מעשיים וצילום בשטח, יתמודדו המשתתפי הנושאים הבאים: מחקר מקדים כהכנה לצילום, בחירת הלוקיישן לצילום, בניית סטודיו נייד בשטח, עבודה מול מצולם, שיקולים בבניית הפריים והקומפוזיציה, שימוש מושכל באור יום, צילום פורטרט בחלל פנים ובנוף אורבני. המפגשים בכיתה יוקדשו לדיון וניתוח עבודות המשתתפים ולסקירה של צלמי פורטרטים מראשית הצילום ועד לצילום העכשווי.

קורס הנחייה מרכזית. מרצים: שרה פילר ודיוי בראל | 12 מפגשים. באמצעות עבודה מתמשכת על גופי עבודה אישיים ישכללו הסטודנטים את דרכי הביטוי במדיום הצילומי וייפתחו שפה אישי. הסטודנטים ישלבו עבודה מעשית, ביקורת עבודות, לימוד ודיון תאורטי במבחר נושאים במטרה לפתח את יכולות הביטוי האישי שלהם במדיום הצילומי. במסגרת הקורס ירחיבו המשתתפים את ההתנסות הרעיונית והמחשבתית בצילום דרך הרצאות פרונטאליות אודות אמנים – צלמים בולטים מהמאה העשרים ועד היום, ועד דרכי ראייה חדשות ומקוריות לאפשרויות שמציע המדיום.

סוגיות מרכזיות בצילום עכשווי בזירה הבינלאומית. מרצה: שירלי וגנר | 5 מפגשים. במהלך שני העשורים האחרונים חלה מהפיכה בצילום: ממדיום אמנותי הנסמך על קטגוריות ברורות כמו צילום רחוב, צילום מבוים או צילום ישיר, הפך הצילום לפרקטיקה חזותית מורכבת ולחלק בלתי נפרד מהמארג של עשיית-תמונות ויצירת משמעות. הקורס, בן חמישה מפגשים, סוקר אלמנטים מרכזיים במהפך זה ודן באופן בו צילום כיום אינו רק מדיום אמנותי אלא פרקטיקה מרובדת המתקיימת בהקשרים תרבותיים, חברתיים ולעתים ממסדיים ופוליטיים. נלמד כיצד צלמים עכשוויים פורצים את גבולות הז׳אנרים המוכרים של צילום נוף, פורטרט או טבע דומם, ויחד עם זאת ניווכח שגם בעשייתם העכשווית הם מהדהדים לרגעים מרכזיים בהסטוריה של הצילום ושפת המדיום עצמה.

הצילום ככלי למודעות חברתית. מרצה: אייל לנדסמן | 4 מפגשים. מראשית ימיו באמצע המאה התשעה עשרה ועד לעידן הדיגיטלי והרשתות החברתיות, לוקח הצילום חלק מרכזי בשיח הציבורי, יוצר מודעות ולעיתים אף מצליח לגרום לשינוי חברתי. מצד אחד נמצא הצילום התיעודי – צילום חוקר, שחושף עוולות ומצבים קיומיים קשים, ומהצד השני מתודות אשר משתמשות בצילום כפלטפורמה למעורבות בקהילות ובשפת הצילום ככלי יצירתי לביטוי ולהעצמה אישית וחברתית.. במהלך הסדנה נעלה שאלות לדיון סביב תפקידו החברתי של המדיום הצילומי, נסקור תהליכים, זרמים וצלמים המהווים עמודי תווך בצילום התיעודי, ונלמד על מתודות של מעורבות בקהילה – צילום אקטיביסטי ומתודת PHOTO IS:VOICE. המפגשים משלבים לימוד תיאורטי עם יציאה לפרויקט מעשי.

חופשת פסח 10-29.4.19 | סיום הלימודים: 11.6.19

מחיר התכנית: 14,000 ש״ח
10% הנחה לחברי מועדון הידידים של PHOTO IS:RAEL
*הצטרפות למסלול השנתי מותנית בראיון קבלה ותיק עבודות

לפרטים נוספים: אדווה 0547-821556

צוות המרצים

דיוי בראל. מייסד צילום בעם, אמן ומרצה לצילום. חבר בגלריה אינדי, גלריה שיתופית לצילום. בוגר המחלקה לצילום במכללת הדסה, ירושלים.
שרה פילר. מורה לצילום ומרצה לתולדות הצילום. לימדה בין השאר בחוג לצילום במכללת הדסה, בחשיפה בית הספר לאמנויות של האוניברסיטה הפתוחה ובצילום בעם.
יונתן בלום. צלם עיתונות ומגזין, מתמחה בצילום פורטרטים. צילם לעיתונים ולמגזינים שונים ביניהם: חדשות, את, ג'רוזלם פוסט ועוד. כיום מצלם לסאנדיי טיימס, ולמוספים השונים של ידיעות אחרונות. מוציא ספרי צילום ומציג בתערוכות שונות.
הדס בור. בעלת ניסיון רב בהוראת צילום ועיבוד תמונה. מלמדת במסגרות לימוד מגוונות.
שירלי וגנר. בוגרת המדרשה לאמנות ובעלת תואר שני (MFA) באמנות מאוניברסיטת ייל. מרצה לצילום במחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר ומרצה בכירה לצילום במנשר. אוצרת ויועצת אמנותית בגלריה סקלר לוי, מודיעין.
אייל לנדסמן. צלם ואמן, מנכ"ל PHOTO IS:RAEL ומנהלו האמנותי של פסטיבל הצילום הבינלאומי. בוגר בית הספר לאמנות ועיצוב ויצו חיפה, עבודותיו פורסמו במגזינים רבים והוצגו ברחבי העולם.
שגיא שועלי. מייסד צילום בעם. צלם ומרצה לצילום. בעל ניסיון רב בצילום ובהוראה. בוגר החוג לצילום במכללת הדסה, ירושלים.
טל גורדון. מוזיקאית, זמרת יוצרת, מגישת תוכניות תרבות בטלוויזיה, זוכת פרס אקו"ם על אסופת טקסטים, מנחת סדנאות כתיבה וכיתות אמן במסגרות שונות.

מדיניות ביטולים.
פרק הזמן לביטול השתתפות במסלול השנתי הוא בתוך 14 ימים מיום ההרשמה, ובלבד שהביטול ייעשה 14 ימי עסקים לפחות, קודם למועד תחילת הלימודים בתאריך 20.2.2018. לאחר מועד זה ועד כשבועיים לאחר פתיחת הלימודים יינתן זיכוי של 80% בלבד. לאחר שבועיים אלו לא יינתנו החזרים כספיים.
שריון מקום יעשה לאחר העברת תשלום מקדמה של 750 ש״ח. תשלום זה לא יוחזר במקרה של ביטול מצד התלמיד.

לוגו של וואטסאפ