EN

צילום: אורנה נאור -מתוך תחרות הצילום החברתי ע״ש כורש והדטי

הצילום ככלי לשינוי – סדנא לצילום תיעודי

שישי בשעות 09:30 - 12:30
פתיחה: 20.03.20

להרשמה לחצו כאן

הסדנא בת -12 מפגשים תתמקד בצילום תיעודי ככלי לשינוי פוליטי וחברתי.
במהלך הסדנא יעבוד כל משתתף על פרויקט אישי בליווי צמוד, תוך פיתוח השפה הצילומית ודרכי תצוגה.
הקורס מיועד לצלמים בעלי ידע טכני מוקדם, המעוניינים להרחיב את התנסותם וידיעותיהם בתחום הצילום התיעודי תוך פיתוח שפה אישית בצילום.
במהלך הסדנא נפגוש צלמות.ים אורחים.
הסדנא כוללת קריאת טקסטים והגשת עבודות ממפגש למפגש.

עבודות נבחרות יוצגו בפסטיבל הצילום הבינלאומי 2020

מאז הולדתו ועד היום עובר הצילום תמורות דרמטיות. האופן שבו אנחנו עושים, צורכים וחושבים צילום השתנה בעידן הדיגיטלי, המצאת הסלולר והתפתחות הפלטפורמות של הרשתות החברתיות. בסדנא נדון בדילמות מרכזיות של הצלם התיעודי כיום, תוך התייחסות למנגנוני הכוח ופלטפורמות ההפצה, במטרה לעזור לצלמות.ים המעוניינים לפתח גוף עבודה חברתי בצילום. הסדנא תדון במעמדו של צילום ככלי לשינוי חברתי על פי שלושה דרכים עיקריים: צילום תיעודי, אקטיביסטי וצילום משתתף.

נושאי המפגשים בסדנא:

מפגש 1| 20.3.2020 אקטיביזם חזותי – מבוא. במפגש נדון במצב הצילום התיעודי כיום בפרספקטיבה היסטורית; שאלות עקרוניות במעמדו של הצלם החברתי כסוכן.ת של שינוי. בחלקו השני של השיעור נדון במוטיבציות שלנו כמשתתפות.ים בסדנא.

מפגש 2| 27.3.2020 בדרך לפרויקט מעשי. במפגש נלמד תהליכי עבודה לבניית פרויקט אישי, חשיבות המחקר, בניית סדרה צילומית, פלטפורמות תצוגה ודוגמאות מרחבי העולם. בחלק השני של המפגש יגישו המשתתפים צילום ראשון מהפרויקט שייצרו בסדנא.

מפגש 3|3.4.2020 בוחרים צד- כלים לצילום בשטח. במפגש זה נסקור גופי עבודה מרכזיים של צלמים תיעודיים ואקטיבסטים אשר כוננו את הדילמות המוסריות והאסתטיות של הצילום התיעודי. המפגש כולל שיחה עם צלם תיעודי פעיל.

* ביום שישי ה 10.4.2020 (חג הפסח) לא יתקיים מפגש.

מפגש 4| 17.4.2020 תחקיר לפרויקט אישי וכלים לראיון. בין האובייקטיבי לסובייקטיבי, במפגש זה נדון בעיקרי הכללים ליצירת ראיון בנושא המחקר שלנו ובקונפליקטים אתיים בעבודה תיעודית. בחלק השני של המפגש ייערך משוב לגבי הפרויקט האישי.

מפגש 5| 24.4.2020 הסטודיו כמעבדה חברתית. במפגש נדון בפרקטיקת הדיוקן ככלי להעלאת המודעות לנושאים חברתיים. כמו כן, נלמד ונתאמן בכלים בסיסיים לצילום סטודיו ככלי ליצירת סדרה. המפגש כולל תרגול בסטילס ווידאו.

מפגש 6| 8.5.2020 הגשות אמצע. במפגש זה יציגו המשתתפות.ים שלב ביניים של סדרה צילומית.

מפגש 7| 15.5.2020 עבודה עם טקסטים. במפגש נדון בהקשרים שונים בין טקסט ותמונה והאפקטיביות שלהם ביחס לתצוגה של סדרת צילומים.

מפגש 8| 22.5.2020 פלטפורמות עכשוויות של תצוגה. במפגש נסקור פלטפורמות שונות של תצוגה מהעיתונאי הקלאסי, דרך המגזין ועד לרשתות החברתיות.

* מפגש בונוס| 26.5.2020. צילום אקטיביסטי באזורי הספר של החברה הישראלית. מפגש עם הצלם דן חיימוביץ׳ :הצלם דן חיימוביץ', בוגר החוג לצילום במכללת הדסה, מפנה בשנים האחרונות את עיקר המבט הצילומי אל החברה והקהילה בארץ תוך התמקדות במאבקים חברתיים, קהילות הסובלות מאפליה, קיפוח והזנחה. המפגש היינו חלק ממפגשי קהילת הצלמים של PHOTO IS:RAEL

* ביום שישי (חג השבועות) 29.5.2020 – לא יתקיים מפגש.

מפגש 9| 5.6.2020. צילום משתתף בצילום תיעודי. חשיפה לבסיס התיאוריות של PHOTO IS:VOICE, דוגמאות מהארץ והעולם, מפגש עם צלם/מנחה פעיל הפועל בארץ.

מפגש 10| 12.6.2020. עבודה בקבוצה. במפגש נדון בשיטות הפעולה הקבוצתית. נבחן פרויקטים משותפים שנעשו בשנים האחרונות של קבוצות וקולקטיבים.

מפגש 11| 19.6.2020. עריכה ואוצרות של גוף עבודה צילומי. במפגש זה נתבונן במודלים שונים של עריכת צילום ואוצרות ונדון במעמדו של הצופה כשותף.

מפגש 12| 26.6.2020. מפגש סיכום. הצגת פרויקט גמר: מפגש חגיגי בהשתתפות אנשי מקצוע לביקורת סופית לפרויקטים השונים.

מנחה הסדנא

אייל לנדסמן – צלם, מייסד ומנכ"ל PHOTO IS:RAEL.
עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות ברחבי העולם ופורסמו במגזינים שונים. בשנת 2006 רכשה ספריית הרווארד את ארכיון עבודותיו. בשנת 2009 ייסד את פסטיבל הצילום הבינלאומי, פלטפורמה ייחודית אשר מציגה צילום עכשווי ועוסקת בנושאים חברתיים באמצעות שפת הצילום, מאז הוא משמש גם כמנהלו האמנותי של הפסטיבל.
בשנת 2016 הצטרף לצוות מגישי המועמדות לפרס הצילום היוקרתי – Prix Pictet ושל פרס – Leica.ֿ עבודת הוידאו שצילם Her Morning Elegance היה מועמד לפרס הגראמי, הוקרן בפסטיבל קאן, SXSW, פסטיבל הסרטים LA ובפסטיבל הסרטים במרכז פומפידו .

* עבודות נבחרות יוצגו בפסטיבל הצילום הבינלאומי 2020 על פי בחירת האוצרת הראשי של הפסטיבל והצוות האמנותי. העבודות שיבחרו יופקו ע"י הצלם. כל העלויות הפקה בפועל ימומנו ע"י PHOTO IS:RAEL

* יתכנו שינויים בלוחות הזמנים.

עלות הסדנא
3100 ₪

הסדנא מיועדת ל 15 משתתפים.

המפגשים יערכו ביום שישי בשעה 9:30, אורך כל מפגש: 3 שעות.

10% הנחה לחברי קהילת הצלמים של PHOTO IS:RAEL ולמתנדבים פעילים

מדיניות ביטולים
ביטול של 14 יום או פחות מתחילת הסדנה יגרור חיוב של 15%.
ביטול לאחר המפגש הראשון יחויב ב- 45% מסכום הסדנה.
לאחר המפגש השני לא יינתנו החזרים כספיים.

לוגו של וואטסאפ